Simpson
Simpson Clean Machine CM61351
1,700 PSI
Pressure
1 GPM
Flow Rate
1,700 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | 120 Volt |
⚡
Pump
| PSI | 1,700 PSI |
| GPM | 1 GPM |
| Cleaning Units | 1,700 CU (PSI × GPM) |
| Pump Type | Axial Cam |
📋
Unit Details
| Weight | 16 lbs |
| Dimensions | 12" x 9" x 29" |
| Limited Warranty | Motor: 1yr | Pump: 1yr | Frame: 1yr | Accessory: 90 day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 25 ft |
| Hose Size | 1/4" |
| Hose Connections | M22 x 1/4" NPT |
| Nozzles Included | 15° and Turbo Nozzle |
| Trigger Gun PSI | 2,320 PSI |
| Trigger Gun GPM | 2 GPM |
| Trigger Gun Connection | 1/4" NPT x M22 |
| Extension Lance | 18.9" |