Simpson
Simpson Megashot MS61217(-S) 49 State
3,100 PSI
Pressure
2.3 GPM
Flow Rate
7,130 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | CRX 210 |
| Engine CC | 208 CC |
| Net Engine HP | 5.5 HP |
⚡
Pump
| PSI | 3,100 PSI |
| GPM | 2.3 GPM |
| Cleaning Units | 7,130 CU (PSI × GPM) |
| Pump Model | OEM Technologies 520006 |
| Pump Type | Axial Cam |
| Shaft Size | 3/4" |
| Shaft Orientation | Horizontal |
| Pump Oil Capacity | 6 fl oz. |
📋
Unit Details
| Weight | 63 lbs |
| Dimensions | 35.25" x 21.5" x 21.5" |
| Limited Warranty | Engine: 2 yr | Pump: 2 yr | Frame: 5 yr | Accessory: 90 Day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 25 ft |
| Hose Size | 1/4" |
| Hose Connections | M22 x M22 |
| Nozzles Included | 0°, 15°, 25°, 40°, and Soap |
| Trigger Gun PSI | 3,450 PSI |
| Trigger Gun GPM | 8 GPM |
| Trigger Gun Connection | M22 Front Load |
| Extension Lance | 16" M22 x 1/4" QC |