Simpson
Simpson Pro Series PS61251 49 State
3,500 PSI
Pressure
2.5 GPM
Flow Rate
8,750 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | CRX 225 |
| Engine CC | 224 CC |
| Net Engine HP | 6 HP |
⚡
Pump
| PSI | 3,500 PSI |
| GPM | 2.5 GPM |
| Cleaning Units | 8,750 CU (PSI × GPM) |
| Pump Model | AAA 540002 |
| Pump Type | Axial Cam |
| Shaft Size | 3/4" |
| Shaft Orientation | Horizontal |
| Pump Oil Capacity | 6 fl oz. |
📋
Unit Details
| Weight | 70 lbs |
| Dimensions | 40" x 21" x 25.5" |
| Limited Warranty | Engine: 3yr | Pump: 5 yr | Frame: 10 yr | Accessory: 90 day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 25 ft |
| Hose Size | 5/16" |
| Hose Connections | M22 x M22 |
| Nozzles Included | 0°, 15°, 25°, 40°, and Soap |
| Trigger Gun PSI | 3,750 PSI |
| Trigger Gun GPM | 8 GPM |
| Trigger Gun Connection | M22 Rear Load |
| Extension Lance | 16" M22 x 1/4" QC |