Simpson
Simpson Aluminum series ALH4440 49 State
4,400 PSI
Pressure
4 GPM
Flow Rate
17,600 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | CRX 420 |
| Engine CC | 420 CC |
| Net Engine HP | 12.1 HP |
⚡
Pump
| PSI | 4,400 PSI |
| GPM | 4 GPM |
| Cleaning Units | 17,600 CU (PSI × GPM) |
| Pump Model | CAT Pumps 67DX39G1I |
| Pump Type | Triplex |
| Shaft Size | 1" |
| Shaft Orientation | Horizontal |
| Pump Oil Capacity | 13.5 fl oz. |
📋
Unit Details
| Weight | 133 lbs |
| Dimensions | 38" x 23.5" x 29" |
| Limited Warranty | Engine: 3 yr | Pump: 5 yr | Frame: 10 yr | Accessory: 90 day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 50 ft |
| Hose Size | 3/8" |
| Hose Connections | 3/8" Male QC x 3/8" Female QC |
| Nozzles Included | 0°, 15°, 25°, 40°, and Soap |
| Trigger Gun PSI | 4,500 PSI |
| Trigger Gun GPM | 8 GPM |
| Trigger Gun Connection | 3/8" Male QC Rear Load |
| Extension Lance | 31" M22 x 1/4" QC |