Simpson
Simpson Aluminum Water Blaster ALWB60827 49 State
4,200 PSI
Pressure
4 GPM
Flow Rate
16,800 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | Honda GX390 |
| Engine CC | 389 CC |
| Net Engine HP | 11.7 HP |
⚡
Pump
| PSI | 4,200 PSI |
| GPM | 4 GPM |
| Cleaning Units | 16,800 CU (PSI × GPM) |
| Pump Model | AAA 530051 |
| Pump Type | Triplex with External Unloader |
| Shaft Size | 24mm Belt Drive |
| Shaft Orientation | Horizontal |
| Pump Oil Capacity | 12 fl oz. |
📋
Unit Details
| Weight | 146 lbs |
| Dimensions | 46" x 26" x 25" |
| Limited Warranty | Engine: 3 yr | Pump: 5 yr | Frame: 10 yr | Accessory: 90 day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 50 ft |
| Hose Size | 3/8" |
| Hose Connections | 3/8" Male QC x 3/8" Female QC |
| Nozzles Included | 0°, 15°, 25°, 40°, and Soap |
| Trigger Gun PSI | 5,000 PSI |
| Trigger Gun GPM | 8 GPM |
| Trigger Gun Connection | 3/8" Male QC Rear Load |
| Extension Lance | 48" Insulated 1/4" NPT x 1/4" QC |