Simpson
Simpson Clean Machine CM61235
2,100 PSI
Pressure
1.2 GPM
Flow Rate
2,520 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | 120 Volt |
⚡
Pump
| PSI | 2,100 PSI |
| GPM | 1.2 GPM |
| Cleaning Units | 2,520 CU (PSI × GPM) |
| Pump Type | Axial Cam |
📋
Unit Details
| Weight | 20 lbs |
| Dimensions | 13.25" x 12.25" x 36" |
| Limited Warranty | Motor: 1 yr | Pump: 1 yr | Frame: 1yr | Accessory: 90 day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 25 ft |
| Hose Size | 1/4" |
| Hose Connections | 1/4" NPT x M22 |
| Nozzles Included | 0°,15°, 40°, Soap and Foam Cannon |
| Trigger Gun PSI | 2,500 PSI |
| Trigger Gun GPM | 2 GPM |
| Trigger Gun Connection | 1/4" NPT x M22 |
| Extension Lance | 16" |