Simpson
Simpson Megashot MS61124(-S) 49 State
3,400 PSI
Pressure
2.4 GPM
Flow Rate
8,160 CU
Cleaning Units
🔍 Expand
🔧
Engine
| Engine Model | KOHLER® SH270 |
| Engine CC | 196 CC |
| Net Engine HP | 6.5 HP |
⚡
Pump
| PSI | 3,400 PSI |
| GPM | 2.4 GPM |
| Cleaning Units | 8,160 CU (PSI × GPM) |
| Pump Model | OEM Technologies 520006 |
| Pump Type | Axial Cam |
| Shaft Size | 3/4" |
| Shaft Orientation | Horizontal |
| Pump Oil Capacity | 6 fl oz. |
📋
Unit Details
| Weight | 60 lbs |
| Dimensions | 23.5" x 21" x 30" |
| Limited Warranty | Engine: 3 yr | Pump: 1 yr | Frame: 5 yr | Accessory: 90 Day |
🔗
Accessories
| Hose Length | 35 ft |
| Hose Size | 5/16" |
| Hose Connections | M22 x M22 |
| Nozzles Included | 0°, 15°, 40°, and Soap |
| Trigger Gun PSI | 3,450 PSI |
| Trigger Gun GPM | 8 GPM |
| Trigger Gun Connection | M22 Front Load |
| Extension Lance | 16" M22 x 1/4" QC |